Projektid

Erasmus + programmist lähemalt saab lugeda SIIN.

Erasmus+ (CARE+) Portugal 2022

Novembris toimus teine projektikohtumine “Charity Achieves Results With Erasmus+”, mille raames lendasid Portugali, Guimarãesi linna  Sauga Põhikooli 7. klassi õpilased Eliise Ellik, Grete Tiitus, Richard Müller ja Ranno Peet. Õpilastega oli kaasas ka projektijuht Merilin Kauniste ja direktor Arvo Tali.  08.11.-12.11. 2021 toimunud projektireis koosnes viiest huvitavast ja tegusast päevast. Esmaspäeval sõideti Felgueirase linna, kus külastati linnavalitsust ja tutvustati linna ajalugu. Tutvuti ka kohaliku koogiga (pão de ló) mida valmistatakse munavalgest, jahust ja suhkrust ning, mis sarnaneb käsnakoogiga. Portugal on väga katoliiklik riik ning projekti raames tutvuti mitme kirikuga, kus kohalikud regulaarselt käivad. Esimesel päeval külastati kirikuid Santa Quitéria ja Mosteiro de Santa Maria de Pombeiro.

Teisel päeva külastati Portugali teist suurima rahvaarvuga linna Portot. Hommik veedeti mööda rannaäärt jalutades. Peale keskpäeva asuti avastama Porto linna, kus tehti tutvustav ekskursioon ja näidati linna vaatamisväärsusi. Kõige suuremaks vaatamisväärsuseks Porto linnas on sild  Ponte Luis I, mis laiub üle Duoro jõe ning mille peale jõudmiseks tuli projektigrupil teha väsitav matk, kuid vaade sillalt oli seda väärt.

Kolmandal päeval tegeleti kogemuslugude kuulamise ning enda riigi heategevusorganisatsioonide tutvustamisega. See oli projektiliikmetele väga motiveeriv ja huvitav kogemus. Hommikul sai kuulda loenguid Portugali heategevuse kohta. Esimesena rääkis Felgueirasi kohalik mees, kes on aidanud luua edukaid heategevusorganisatsioone. Teisena sai sõna advokaat, kes on ka aidanud luua  edukaid heategevusorganisatsioone, kuid on käinud ka Aafrikas, et aidata sealset ühiskonda. Enne lõunasööki rääkisid kaks vabatahtlikku päästjat oma loo, kuidas nad on aidanud paljusid inimesi seal linnas, kes muidu jäävad kahe silma vahele. Peale lõunasööki oli käes aeg, kui lapsed tutvustasid esitlusi teemal “Heategevus sinu riigis”.

Neljas päeva veedeti Guimarãesi linnas, kus päeva alguses külastati Castelo de Guimarãest ehk Guimarãesi kindlust. Arvatakse, et kindlust hakati ehitama umbes 1420. aastal, mis tegi kindluse külastuse väga huvitavaks. Sellele aitas kaasa muidugi ka tuuri läbi viinud giid, kes keskendus pigem toredatele lugudele ning muinasjuttudele, mis kindluse ajalooga seotud on. Peale kindluse külastust mindi vaatama Guimarãesi üht kuulsamat kirikut ning tehti ka linnatuur.

Viiendal ehk viimasel päeval lubati projektigrupp ka Portugali partnerite kooli Agrupamento de Escolas de Idães. Koolis tutvuti mitme sealse hoonega, erinevate klassiruumidega ning vaadeldi ka sealset raamatukogu. Peale seda mindi tegema vähekindlustatud perede lastele nukke. Nukkude tegemine oli laste jaoks huvitav kogemus ning iga osaleja tegi oma nukku suure hoole ja kujutlusvõimega. Päev lõppes Portugali kohaliku toidu nautimisega.

Projektireis koosnes mitmetest heategevuslikest tegevustest ja andis põhaliku ülevaate Portugali tavadest, toidust, kommetest jne. Peale viit tegusat päeva on õpilased ja õpetajad kogemuste võrra rikkamad ning elevil, et jagada enda reisikogemust kolleegide ja kaasõpilastega

Vaatamata keerulisele ajale, sai projektireis korraldatud suurepäraselt ning Portugali meeskond oli piirangutest tulenevad takistused lahendanud loovalt ja asjalikult.

Projektid on rahastatud Euroopa komisjoni programmi Erasmus+ raames.

Ranno Peet
7. klassi õpilane